31. ledna 2014

Jak zdravě sladit?



Každý z nás má rád sladkou chuť a občas je dobré zahřešit něčím sladkým. Vždyť sladká chuť nás provází již od narození v podobě mateřského mléka. Je však důležité si umět správně vybrat čím si osladit život, protože např. bílý rafinovaný cukr není zrovna nejzdravější a dokonce dostal přezdívku „bílý jed“ Také umělá sladidla jako např. Aspartman, Sorbitol, Acesulfam K, Sacharin, je dobré obejít velkým obloukem, pokud si nechceme škodit našemu zdraví. Když zkonzumujeme potravinu s umělými sladidly, tělo dostane informace ke zpracování cukru. Avšak ten chybí, proto mozek vysílá signály, které vyvolají další chuť k jídlu.
 
Na našem trhu existuje nepřeberné množství různých sladidel. Pojďme si, tedy představit známé i méně známé sladidla, na které narazíme ve zdravých výživách.

Javorový sirup
Javorový sirup se vyrábí z mízy javoru sladkého a to vařením, při kterém se odpařuje přebytečná voda. Na výrobu 1 litru sirupu je potřeba 40 litrů mízy. Proto je cena vyšší. Čistý javorový sirup obsahuje převážně sacharózu, tmavší druhy pak také menší množství fruktózy a glukózy. Dále obsahuje vitamíny řady B především (B₂, B₅, B₆), vápník, železo, zinek, hořčík. Javorový sirup má také cenné léčebné účinky, pomáhá při detoxikaci organismu.

Dělí do 4 kategorií:
Grade A - velmi světlý jemný, luxusní sirup.
Grade B - světlý javorový sirup, méně intenzivní javorové chuti.
Grade C - nejoblíbenější mezi Evropany a má příjemnou javorovou chuť a vůni.
Grade D - tmavý sirup vhodný pro výrobu. Nevhodný pro přímou konzumaci.

Stévie sladká
 Je bíle kvetoucí tropická rostlina z čeledi hvězdnicovité. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Stévie je na rozdíl od cukru téměř nekalorická. Její listy jsou až tři sta krát sladší než cukr. Obsahuje vitamín A, C a minerály např. železo, vápník, draslík, sodík, fosfor, zinek, hořčík a vlákninu a další látky, které jsou prospěšné pro lidský organismus. Stévie na rozdíl od bílého rafinovaného cukru nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodná i pro diabetiky.
Stévie je u nás k dostání v prášku, tabletách, extraktu nebo jako sazenice.
 


Rýžový sirup
Rýžový sirup je přírodním sladidlem, které díky svému složení a nižšímu glykemickému indexu nezatěžuje slinivku. Nepřekyseluje žaludek oproti rafinovanému cukru a nepřispívá k vyplavování některých minerálů z lidského organismu. Rýžový sirup obsahuje i složité cukry, tzn., že hladina krevního cukru bude stoupat pomaleji a delší dobu. Také je vhodný pro bezlepkovou dietu.
Když jsem rýžový sirup poprvé zkoušela, obávala jsem se, že bude mít specifickou rýžovou chuť, ale opak byl pravdou je lahodný a nepříliš sladký. Přidávám ho do snídaňových kaši, desertů apod.

Melasa
Třtinová melasa je cenný vedlejší produkt výroby třtinového cukru. Je to tmavý, hustý sirup. Díky technologii výroby je v melase zachováno velké množství minerálních látek. Již jedna lžička melasy denně stačí, jako prevence při nedostatku pro tělo nezbytných látek. Melasa obsahuje velké množství vápníku (vyšší obsah než v mléce), železa (více než ve vejcích) a draslíku. Dále obsahuje chróm, zinek, selen, mangan, molybden, nikl, vanad, železo, měď, magnézium a fosfor, Vitamíny skupiny B. Vit. A (retinol), který působí antioxidačně, zlepšuje zrak, působí preventivně proti šerosleposti a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a vitamín D. Je výborná při chudokrevnosti.

26. ledna 2014

Zelený zázrak – Mořské řasy



Řasy jsou opravdu zázračným darem z přírody.Jsou doslova nabité minerálními látkami což ocení nejen vegani. Oproti mořským rybám neabsorbují mořské řasy látky škodlivé. Ve znečištěném prostředí nerostou. Další výhodu pro náš organismus je, že všechny vitamíny a minerály jsou pro náš organismus snadno vstřebatelné.

 Zdravotní benefity:

  • řasy působí v našem organismu zásadotvorně
  • obsahují velké množství minerálních látek a vitamínů  mají schopnost odvádět z těla těžké kovy
  • mořské řasy se také výrazně podílejí na snižování cholesterolu
  • mají desinfekční a antibakteriální, což pomáhá organismu k vytvoření dobrých základů imunity a nám k jejímu posílení
  • obsahují rozpustné vlákniny (agar, karagenan, algináty) které jsem stravitelné jen ve velmi omezeném množství a díky tomu zvyšují pocit nasycení. Což ocení zejména lidé, kteří hubnouobsahují látku Sodium Alginate, která má pro náš organismus vynikající detoxifikační účinky, zbavuje jej škodlivých látek včetně radioaktivity

  • obrovskou výhodu pro naše zdraví násobí skutečnost, že všechny vitaminy a minerály z řas jsou pro náš organismus snadno vstřebatelné. Například zatímco vápník z mléka zůstává pro  organismus prakticky téměř nevyužitelný


Druhy řas a jejich použití

Wakame
V Asii se tradičně používá do Miso polévky. Roste v Japonsku u ostrova Hokkaidó. Vyrábí se namáčíním do vařící vody a pak do studené a následně se suší. Je vhodná pro začátečníky, nemá příliš rybí aroma.
Příprava:. Příprava je velice jednoduchá Wakame stačí namočit na 15 min. do studené vody a následně krátce povařit.

Nori
Nori patří mezi nejznámější druh mořské řasy. Sbírá se ručně a suší se na slunci na tenkých listech papíru. Používá se na výrobu Sushi. Existují i vločky, kterými můžete posypat např. zeleninový salát.
Příprava: Nemusí se tepelně upravovat.

Hiziki
Čerstvá má hnědou barvu, ale po usušení zčerná. Obsahuje velké množství vápníku 1400 mg na 100 g hmotnosti. Mnohem více než mléko (120 mg vápníku na 100 g váhy) Dále také železo, jod, draslík, bílkoviny aj. V Japonsku je Hiziki tradiční přísada do polévek, omáčkách
Příprava: Hiziki vaříme přibližně 20 min.

Arame
Roste na pobřeží japonského ostrova Izu. Arame se sbírá ručně, potom se 7 hodin vaří a suší na slunci. Je výborná do salátů, polévek, k zelenině, posiluje zuby a kosti, používá se při gynekologických problémech. Má velmi jemnou chuť i aroma.
 Příprava: Vložte do vody na 5 minut. Vodu slijte a použijte např. na přípravu salátů,polevek. Řasy vařte 10 minut

Kombu
Kombu je hlubokomořská zelenina rostoucí v čistých, chladných, severních vodách. Kombu je velmi bohatá na kyselinu algináovou, která je nestravitelná a působí jako výborný čistič střev. Odvádí z těla toxické zplodiny a usazeniny a ochraňuje tak před vstřebáváním těžkých kovů. Kombu také zlepšují stravitelnost luštěnin a obohacuje pokrm o minerální látky.
Příprava: Kombu opláchněte a vložte do vody na 20 minut. Vařte 45-60 min.

Agar-agar
je přírodní polysacharid Vyrábí se tradiční metodou z červených mořských řas. Obsahuje železo, vápník, jod a další stopové prvky. Je velmi snadno stravitelný, pomáhá proti zácpě, při vysokém krevním tlaku, Je vhodný při potížích s klouby. Používá se do omáček, polévek, želé.

Dulse
Dulse roste na skalnatých pobřežích kolem Atlantiku. Jemná červená chaluha, velmi chutná a s velkým obsahem železa. Řasy jsou malé 15-30 cm dlouhé a mají tenké, měkké vějířovité listy. Sklizeň probíhá v květnu až říjnu. Rostliny se trhají ručně, pak jsou sušeny na slunci a větru. Dulse je nejbohatší ze všech řas na železo. Obsahuje je také  vápník, jód , fosfor, magnezium.
Příprava: Řasu Dulse na 10 min. namočte do vody a potom přidejte např. do polévek či zeleninových jídel. Ve vroucí vodě by se tato řasa měla připravovat dalších deset minut.

 Irský mech
 Roste v útesových oblastech atlantického pobřeží  Ameriky  i  v části Tichého oceánu. Čerstvý Irský mech je měkký a má pestré zbarvení. Je velice bohatý na vápník, jód, síru a draslík a na vitamíny A, D, E, F a K. Irský mech se používá do různých pokrmů jako želé či želatina.
Použití:
Irský mech vyluhujeme 2 hodiny v teplé vodě. Poté rozmixujte na konsistenci želatinové pasty.

24. ledna 2014

Slaný koláč s polentou a červenou řepou



Ingredience: ( 4 porce )
Slaný koláč
Polenta:
-          160 g instantní polenty
-          2 lžičky chia semínka
-          špetka soli
-          hrst čerstvé pažitky

Čočka:
-          160 g červené čočky
-          cibule, česnek
-          sůl, pepř
-          1 PL sojové omáčky ( Tamari )
-          1 lžička uzené papriky
-          nové koření
-          bobkový list
-          7 g agaru
Koláč můžete servírovat i obráceně
-          1 lžička dýňového semínka
-          1 lžička  kvalitního oleje
řepa
-          agar
-      řepa
-          sůl, pepř



Polentu uvaříme dle návodu. Přidáme chia semínka, sůl, pepř a petržel kudrnku. Směs klademe do koláčové formy přibližně 1-2 cm vysoké. Necháme zatuhnout. Formu jsem vyložila potravinářskou folií, aby koláč šel vyklopit. Červenou řepu nastrouháme, zlehka podusíme, přidáme sůl a agar. Navrstvíme na polentu. Dále na pánvi na trošce oleje zpěníme cibulku, po pár minutách přidáme česnek a ještě chvíli restujeme. Poté přidáme čočku, sůl, pepř, tamari, uzenou sladkou papriku, nové koření, bokový list a zalijeme vodou. Vaříme přibližně 15-20 min do měkka. Na konci vytáhneme bobkový list a nové koření, přidáme agar rozmíchaný v trošce vody a opražené dýňové semínko. (pražíme na suché pánvi) Necháme projít varem a nalijeme na ztuhlou polentu. Podáváme např. s kysaným zelím či jinou zeleninou.


Dobrou chuť
Rachel